دسته‌بندی نشده

ویراستاری چیست؟

ویراستاری چیست؟

ویراستاری چیست؟

ویراستاری چیست؟

هر نوشته‌ای هر چقدر هم که بادقت و تسلط نوشته شده باشد، بدون اینکه به دست ویراستار سپرده شود، امکان چاپ و انتشار بی‌دغدغه در نشریات و بسترهای مختلف نشر را ندارد. چرا؟ به دلیل اینکه انسان می‌تواند بنا به ناآگاهی، خستگی یا بی‌دقتی دچار اشتباهاتی در حین نگارش شود که فقط ویراستاری خبره از عهده رفع آنها برمی‌آید.

پس می‌توان گفت که ویرایش نوعی هنر و دانش است که ویراستاران به کمک آن می‌توانند متون را از نقطه‌نظرهای فنی و ظاهری و محتوایی اصلاح کنند و خوانش آنها را برای مخاطبان ساده‌تر نمایند.

ویراستاری و انواع مختلف آن:

ویراستار کیست؟

یکی از مهارتهای موجود در فرآیند چاپ کتاب ویراستاری است و به فردی که امور مربوط به ویراستاری کتاب را انجام می‌دهد ویراستار گفته می‌شود.

انواع ویراستاری

  • ویراستاری فنی:به این نوع ویراستاری، ویراستاری صوری و فنی نیز گفته می شود. این نوع ویراستاری کار بر روی نشانه‌گذاری‌ها مانند ویرگول و نقطه و موارد مشابه است. ویراستاری فنی در چاپ کتاب بسیار مهم است. طبیعی است که بسیاری از مولفین آشنایی کاملی با نشانه‌گذاری‌ها یا رعایت این قواعد نداشته باشند و این وجود یک ویراستار فنی را برای کتاب ضروری می‌کند.ویراستاری فنی می‌تواند در انتقال محتوا و پیام مولف به خواننده بسیار مهم و باارزش باشد. همچنین بسیاری از خوانندگان بر روی رعایت قواعد ویرایشی در کتاب حساس هستند و استفاده نابجا از علامت تعجب، علامت سوال، نقطه، ویرگول و موارد دیگر می‌تواند خواننده را عصبی و خسته نماید و در نتیجه وی علاقه خود را برای ادامه خواندن کتاب از دست بدهد.

ویراستاری چیست؟

ویرایش زبانی و ساختاری

رعایت نکات دستوری و قواعد زبان هم در ویراستاری متن‌های مختلف بسیار مهم است. دستور زبان و قواعد آن به معنای موضوعاتی مانند جایگاه اجزای کلمه در جملات، انتخاب افعال مناسب در هر عبارت، توجه به ساختارهای زبان و مسائلی از این دست است. باید هر متنی چه مقالات علمی، چه مقالات ترجمه و هر متن دیگری از نقطه نظر زبانی و ساختاری ویراستاری شوند. اگر جملات و عبارات از نظر دستوری دچار اشکالاتی باشند، امکان دارد که پیام متن به درستی به مخاطب منتقل نشود و علاوه بر آن، سرعت درک متن هم از سوی مخاطب پایین خواهد آمد.

 

ویراستاری ادبی ( محتوایی و علمی)

ویراستاری ادبی ( محتوایی و علمی) همانطور که از نامش پیداست معمولاً از سوی فردی اجرا می‌شود که در حیطه موضوع کتاب دانش و تخصص لازم و کافی را داشته باشد. این ویراستاری‌ها در کتابهای آموزشی و دانشگاهی بسیار مهم هستند. بعد از اینکه مولف کتابی آموزشی و دانشگاهی را تمام نمود می‌تواند از همکار متخصص خود یا اساتید برجسته خود درخواست نماید تا ویراستاری ادبی آن را انجام دهند.

ویراستاری داستانی

این ویراستاری ویژه کتاب‌های رمان و داستان است. در این نوع ویراستاری، کم و کاستی‌ها و یا موارد حاشیه‌ای و زیاده‌گویی‌های داستان حذف می‌شود. یکی از بهترین ویراستاری‌های داستانی مربوط به کتاب صد سال تنهایی است که با کاسته شدن حدود ۱۰۰ صفحه از این کتاب به دلیل زیاده‌گویی و مطالب غیرمهم که باعث می‌شد محور اصلی داستان از دست خواننده تا حدودی خارج شود کتاب تبدیل به یک رمان بسیار موفق جذاب گردد. در این موارد است که کار ویراستار و ارزش آن به خوبی دیده می‌شود.

هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟

واقعیت هزینه ویراستاری کتاب به‌صورت کاملی بسته به هر کتاب متغیر است. بسیاری از ویراستاران به شما بر اساس تعداد دفعاتی که کتاب را خواهند خواند قیمت می‌دهند. مثلاً به شما می‌گویند این کتاب نیاز دارد تا سه بار بازخوانی شود تا تمامی اشکالات آن رفع گردد.

هزینه ویراستاری بر اساس موارد مختلفی محاسبه می‌شود. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- سبک و ساختار و طرح کلی کتاب چگونه پیش رفته است؟ آیا مشکلات ساختاری در روایت داستان یا کتاب وجود دارد؟

۲- متن ترجمه است یا تألیف؟ وقتی کتاب ترجمه است، قطعاً مباحث مربوط به محورهای ویراستاری فوق قبلاً در کتاب اصلی بررسی‌شده است. محورهایی مانند شخصیت‌های داستان، دیالوگ‌ها، طرح داستان و موارد دیگر. در اینجا بیشتر موارد اشتباهات ترجمه و استفاده از زبان روایت بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

۳- محدودیت زمانی چقدر است؟ یقیناً هزینه‌های ویراستاری بر اساس محدودیت‌های زمانی متفاوت است. اگر محدودیت کمی به لحاظ زمان وجود داشته باشد ویراستار می‌بایست وقت بسیار زیادی را روزانه به کار اختصاص دهد که قطعاً در محاسبه هزینه نهایی ویراستاری تأثیرگذار خواهد بود.

۵- متن چقدر دارای اشتباهات املایی و دستوری است؟ معمولاً چشم ویراستاران در پیدا کردن اشتباهات دستوری و املایی بسیار تیزبین است. در محاسبه هزینه ویراستاری، معمولاً ویراستاران با بررسی کوتاهی متوجه میزان اشتباهات می‌شوند و بر اساس آن محاسبه هزینه ویراستاری کتاب را انجام می‌دهند.

 

عوامل متعدد دیگری هم در تعیین نرخ هزینه هر کلمه نقش دارند.

برای مثال:

  • میزان تجربه و مهارت ویراستار؛
  • میزان دشواری و تخصصی‌بودن هر متن؛
  • زمان و ضرب‌الاجل‌های تکمیل پروژه.

ثبت کتاب خود را به ما بسپارید

انتشارات امید آینده
تیم ما کلیه روند ثبت و نشر کتاب شما را به عهده می گیرد .
ویراستاری ،صفحه نگاری ،ترجمه و… کلیه عملیات مرتبط با چاپ و نشر در انتشارات ما به واسطه کادری مجرب و دایره بزرگی از نویسندگان ،ویراستاران ،طراحان ،مترجمان انجام می شود.
تاریخ و تاریخچه چیست؟

جذب کننده ماورائی

کتاب علوم اطلاعات و ارتباطات

ایجاد تعادل در استفاده از اینترنت ،کار و زندگی

کتاب صد سال تنهایی

آدم برفی قهرمان

کتاب روز های شاد

آنچه بانوان باید در رابطه با همسران بدانند

کتاب ارباب حلقه ها

ثروت سریع

کتابهای روانشناسی ژان پیاژه

درباره ما

انتشارات امید آینده

آنیسا اسدپور

پیج اینستاگرام ما

تماس با ما

 

کتاب را نخوانید که بخوانید!

کتاب را بخوانید که بیدار شوید …

برای نابود کردن یک فرهنگ

نیازی نیست کتابها را سوزاند

کافیست کاری کنید مردم آنها را نخوانند . . .

اگر میخواهی راحت باشی کمتر بدان واگر میخواهی خوشبخت باشی بیشتر بخوان ؛ثبت نام ویراستار

با اینحال ، خوشبختی را بر راحتی های زودگذر ارجح بدان …

ویراستاری چیست؟

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “ویراستاری چیست؟

  1. محمد جوادی گفت:

    سلام ممنون از مطالب پر بارتون خانم اسدپور

  2. فاطمه رضائی گفت:

    خانم آنیسا سدپور ممنون که اطلاعات خوبی درباره ویراستاری دادین

دیدگاهتان را بنویسید