معرفی کتاب ادبی

ادبیات چیست

ادبیات چیست

 

ادبیات چیست

ادبیات چیست

به هر اثری که مکتوب شود، ادب یا ادبیات گفته می شود. ادبیات و آنچه که به این عبارت خوانده می شود، واژه، سخن و یا مجموعه کلماتی هستند که فراتر از سخنان عادی هستند.

به نوشته هایی که افراد دانشمند، فرهیخته و عالم می نویسند، ادبیات گفته می شود. ادبیات در واقع فرهنگ یک ملت را مکتوب کرده است.

مطالعه کتاب ادبیات، گفتن و ضبط و نقل سخنان ادبا، انسان را دگرگون می کند و احساس شادی، غم، پند و اندرزر را در وی برانگیخته می کند.

تا جایی که فرد متاثر از این ادبیات، متحول شده و زندگی دیگری را پیش می گیرد.

در باور عموم، ادبیات، در هر فرهنگ و ملیتی که باشد، مجموعه متن‌هایی است که آثار ماندگار و برجسته پیشینیان آن تیره و ملت را تشکیل می‌دهند.

ادبیات فارسی، ادبیات حماسی، ادبیات نظم و نثر، ادبیات کلاسیک، ادبیات جهان، تنها چند طبقه از این حوزه وسیع می باشد.

بسیاری از کتاب های ادبی فارسی زبان به دو صورت شعر و نثر نوشته شده اند.

ادبیات و شعرا

شعرای بزرگ و حماسی از جمله فردوسی، حافظ و سعدی و بسیاری دیگر، ادبیات کهن پارسی را مکتوب کرده اند و تا کنون با گذشت هزاران سال، هنوز به عنوان سند و مدرک در میان ما ایرانیان دست به دست می چرخد.

ادبیات جهان نیز همچون ادبیات ایران غنی و سرشار از فرهنگ است. متن های ادبی مشهور و پرکاربرد در جهان نیز به دو گونه اصلی شعر و نثر تقسیم شده اند.

البته در نخستین دسته‌بندی ادبی انجام شده توسط ارسطو در تاریخ بشر، ادبیات یونان شامل گونه سومی به نام دراما یا همان هنر نمایشی باستان نیز بود که بعدها توسط رومیان توسعه یافت.

در متون غربی تا به امروز این دسته‌بندی، بر خلاف سنت ایرانی نظم و نثر، به نظم و نثر و دراما تقسیم می‌شود.

شاید یکی از دلایل نبود دراما در گونه‌های اصلی ادب فارسی، فقدان توجه به هنرهای نمایشی پیش از اسلام بوده باشد، زیرا همزمان با یونان باستان، در ایران باستان از هخامنشی به بعد، مدارک هنرهای نمایشی همراه آواز و موسیقی نیز وجود دارد.

از آنجا که تخصص سایت انتشارات امید آینده در زمینه فروش کتاب و DVD آموزشی به صورت آنلاین، حضوری، تلفنی می باشد شما می توانید بدون مراجعه حضوری، با کمترین زمان و هزینه، سریع، بدون درد سر و مطمئن کتاب ادبیات مورد نظر خود را در کتابخانه شخصی خود داشته باشید.
ادبیات فارسی را بیشتر بشناسیم.

ادبیّات فارسی یا ادبیات پارسی چیست

ادبیّات فارسی یا ادبیات پارسی به ادبیاتی گفته می‌شود که به زبان فارسی نوشته شده باشد. ادبیات فارسی تاریخی هزار و صد ساله دارد. شعر فارسی و نثر فارسی دو گونه اصلی در ادب فارسی هستند.

برخی کتابهای کُهن در موضوعات غیرادبی مانند تاریخ، مناجات و علوم گوناگون نیز دارای ارزش ادبی هستند و با گذشت زمان در دسته آثار کلاسیک ادبیات فارسی قرار گرفته‌اند.
ادبیات فارسی ریشه در ادبیات باستانی ایران دارد که تحت تأثیر متون اوستایی در دوران ساسانی به زبان‌های پارسی میانه و پهلوی اشکانی پدید آمد.

باید عنوان کرد ادبیات فارسی نو نیز پس از اسلام و با الگوبرداری از ادبیات عربی در نظم و ریشه‌های دبیری و نویسندگی دوران ساسانی که ادبیات منثور عربی را ایجاد کرده بود در زمینه نثر متولد شد. ادبیات شفاهی فارسی نیز به همان سبک باستانی خود ادامه یافت.

ادبیات فارسی موضوعاتی مانند حماسه و روایات و اساطیر ایرانی و غیر ایرانی، مذهب و عرفان، روایت‌های عاشقانه، فلسفه و اخلاق و نظایر آن را در برمی‌گیرد.

برپایه موضوع مورد کاربرد در یک آفریده ادبی فارسی آن را در گستره ادبیات حماسی، غنایی، تعلیمی یا نمایشی قرار می‌گیرد.

برای خرید کتاب های ادبیات فارسی، می توانید از سایت انتشارات امید آینده، مجموعه از کتاب های نفیس و کتاب شاعران بزرگ پارسی زبان را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

ادبیات چیست

ادبیات جهان

باید بدانید ادبیات جهانی اشاره به مجموع ادبیات ملی جهان و گردش آثار در جهان گسترده‌تر و فراتر از کشور مبدأ آنها دارد. در گذشته، عمدتاً ادبیات جهان به شاهکارهای ادبیات اروپای غربی اشاره می‌کرد. با این حال، ادبیات جهان امروز به‌طور فزاینده ای در زمینه بین‌المللی دیده می‌شود. اکنون خوانندگان به طیف وسیعی از آثار جهانی در ترجمه‌های مختلف دسترسی دارند.

بسیاری از محققان معتقدند که آنچه باعث می‌شود یک اثر به عنوان ادبیات جهان شناخته شود، انتشار آن در خارج از کشور مبدأ آن است.

برای مثال، دامروش می‌گوید: «یک اثر با فرآیندی دوگانه وارد ادبیات جهان می‌شود: اول، با خواندن به‌عنوان ادبیات؛ دوم، با گسترش (پخش) در دنیای گسترده‌تری فراتر از مبدأ زبانی و فرهنگی‌اش».

به همین ترتیب «مانی»، پژوهشگر ادبیات جهان، معتقد است که «جهان» ادبیات با «انتقال اطلاعات» به وجود آمده‌است که عمدتاً توسط تحولات فرهنگ چاپ ایجاد شده‌است.

به دلیل ظهور این کتابخانه، «ناشران و کتابفروشانی که کتاب‌های مقرون به صرفه را چاپ و به فروش می‌رسانند، شهروندان باسوادی که این کتاب‌ها را به دست می‌آورند و کتابخانه‌های عمومی که این کتاب‌ها را در دسترس کسانی قرار می‌دهند که توانایی مالی خرید آنها را ندارند، نقش بسیار مهمی در «ساخت» ادبیات جهان دارند».

ادبیات چیست

بهترین کتب ادبیات کلاسیک ایران

فرهنگ غنی ایرانیان در طول تاریخ با کتاب های ادبیات کلاسیک نشان داده شده است.

در ادبیات کلاسیک ایران باستان، مفاهیم عمیق و زیبایی، از مهمترین سرمایه های فرهنگی ایرانیان به شعر و نثر در آورده شده است که فهم و درک آنها بر همه فارسی زبانان، واجب است.

برخی از این کتب ادبیات کلاسیک به قدری جامع و پر طرفدار هستند که به زبان های خارجی ترجمه و برای فروش، در کتاب فروشی های بین المللی عرضه می شوند.

از این رو در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین کتب ادبیات کلاسیک ایران که هر ایرانی باید بخواند آشنا سازیم.

کتب ادبیات کلاسیک ایران بسیار زیاد هستند اما در اینجا شاهکارهای ادبیات فارسی همچون کلیات سعدی، مثنوی معنوی و دیوان حافظ را بررسی می کنیم.

ادبیات چیست

کتاب کلیات سعدی

کتاب کلیات سعدی یکی از شاهکارهای ادبیات فارسی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

شناخته شده ترین آثار سعدی، بوستان و گلستان است. سعدی شاعر نام آور ایران، در کتاب های بوستان و گلستان خود، نقل کننده حکایت های زیبا و متفاوتی است.

گلستان سعدی، یکی از بهترین کتب ادبیات کلاسیک ایران است که به خوبی اخلاق، روش و مسلک ایرانیان در گذشته را نشان می دهد.

کتاب گلستان که به نثر است، شامل داستانهایی است که به درستی فضایلی انسانی همچون عدالت، سخاوت، حیا، قناعت و تاملاتی در مورد رفتار درویشان را به تصویر می کشد.

گلستان سعدی با انواع اشعار کوتاه حاوی کلمات قصار، پندها و جملات طنز، آمیخته شده است که علم و دانش بالای سعدی را نشان می دهد.

گلستان سعدی، احتمالاً تأثیرگذارترین اثر منثور در ادبیات فارسی است. سعدی درکتاب گلستان سعدی توانسته آموزه های بسیاری در مورد مسائل اخلاقی و اجتماعی را در قالب حکایت های مختلف و طنزآمیز بیان کند.

نگارش گلستان سعدی در ۸ باب: در سیرت پادشاهان، در اخلاق درویشان، در فضیلت قناعت، در فواید خاموشی، در عشق و جوانی، در ضعف و پیری، در تاثیر تربیت و در آداب صحبت می باشد.

ادبیات چیست

حکایات گلستان سعدی

یکی از حکایت های زیبا در گلستان سعدی در مورد آداب غذا خوردن به شرح زیر است:
گر جور شکم نیستی هیچ مرغ در دام صیاد نیفتادی بلکه صیاد خود دام ننهادی. حکیمان دیر دیر خورند و عابدان نیم سیر و زاهدان سدّ رمق و جوانان تا طبق برگیرند و پیران تا عرق بکنند اما قلندریان چندان بخورند که در معده جای نفس نماند و بر سفره روزی کس.

اسیر شکم را دو شب نگیرد خواب
شبی ز معده سنگین، شبی ز دلتنگی

بوستان سعدی

اثر دیگر سعدی که بسیار شناخته شده است، بوستان سعدی است.

این اثر با وجود اینکه به شعر نوشته شده است، از نظر بیان پند و اندرز، مشابه با گلستان است و این سبک نوشتاری سعدی را در خود دارد.

بوستان که به سعدی نامه هم مشهور است؛ یک اثر اخلاقی و حکایتی و از بهترین کتاب های ادبیات کلاسیک ایران محسوب می شود که از ۴۱۰۰ دوبیتی تشکیل شده است.

بوستان سعدی، به شعر نوشته شده است و در ۱۰ باب تقسیم شده که در قالب مثنوی سروده شده است.

۱۰ باب بوستان سعدی شامل:
1- در عدل و تدبیر و رای
2- در احسان
3- در عشق و مستی و شور
4- در تواضع، در رضا، در قناعت
5- در عالم تربیت
6- در شکر بر عافیت
7- در توبه و راه صواب
8- در مناجات و ختم کتاب

بوستان سعدی، با ترسیم واقعیت ها، حق گویی، حق شنوی و عدالت و انصاف، به خوبی آرمان شهر سعدی را نشان می دهد.

یکی از اشعار کوتاه بوستان سعدی:

ای مهر تو در دل ها وی مهر تو بر لب ها
وی شور تو در سرها وی سر تو در جان ها
تا عهد تو دربستم عهد همه بشکستم
بعد از تو روا باشد نقض همه پیمان ها
تا خار غم عشقت آویخته در دامن
کوته نظری باشد رفتن به گلستان ها
آن را که چنین دردی از پای دراندازد
باید که فروشوید دست از همه درمان ها
ای مهر تو در دل ها وی مهر تو بر لب ها
وی شور تو در سرها وی سر تو در جان ها
تا عهد تو دربستم عهد همه بشکستم
بعد از تو روا باشد نقض همه پیمان ها
تا خار غم عشقت آویخته در دامن
کوته نظری باشد رفتن به گلستان ها
آن را که چنین دردی از پای دراندازد
باید که فروشوید دست از همه درمان ها

برای خرید کلیات سعدی یا گلستان و بوستان سعدی، به بخش کتاب های ادبیات کلاسیک در وبسایت انتشارات امید آینده عدالت مراجعه کرده و به راحتی خرید خود را انجام دهید.

ادبیات چیست

دیوان حافظ

دیوان حافظ، یکی دیگر از مشهورترین و بهترین کتاب های ادبیات کلاسیک ایران است. کتاب دیوان حافظ شامل حدود ۵۰۰ غزل به همراه چند قصیده، مثنوی، قطعه و رباعی است.

این کتاب یکی از آثار مهم فارسی‌زبان در ادبیات کلاسیک ایران و جهان شناخته می‌شود.

این اثر تاکنون بارها به اشکال و شیوه‌های گوناگون به زبان فارسی منتشر شده و علاوه‌بر آن تقریبا به تمام زبان‌های جهان ترجمه شده و به‌ چاپ رسیده ‌است.
مضامین سروده‌های حافظ متفاوت است؛ اما درون‌مایه‌ی اشعار غزل‌هایش با یکدیگر قرابت زیادی دارند. بسیاری از منتقدان، حافظ را نتیجه‌ی تکامل شعر فارسی می‌دانند.

در مورد فرم شعر حافظ می‌توان گفت: «غزل حافظ، هم دارای سطوح عاشقانه چون غزل سعدی است، هم دارای سطوح عارفانه چون غزل عطار و مولانا و عراقی و هم از سوی دیگر وظیفه‌ی اصلی قصیده را که مدح است، بر دوش دارد.

جالب است بدانید اکنون، بیش از دویست سال از اولین چاپ رسمی این دیوان گذشته‌ است که در فاصله‌ی ۱۲۰۰ تا ۱۲۰۶ ه. ق. در کلکته صورت گرفت.

دیوان حافظ از کتبی است که همچنان بسیاری از ایرانیان از آن در مناسبت های مختلف استفاده می کنند و دیوان حافظ در خانه های بسیاری از فارسی زبانان یافت می شود.

حافظ و شیراز

حافظ از جمله شاعرانی است که برخلاف سعدی که سالهای بسیاری را در سفر بود، تمام عمر خود در شیراز گذراند.

دیوان حافظ عمدتا در قالب غزل نوشته شده است و علت شهرت بسیار آن، مضامین زیبا و عمومی، کلام رسا و وجود مفاهیمی است که در دیوان حافظ وجود دارد.

مطلب ادبیات چیست

برای اینکه این ویژگی ها را به خوبی درک کنید، در اینجا یکی از اشعار دیوان حافظ را آورده ایم:

ای نسیم سحر آرامگه یار کجاست
منزل آن مه عاشق کش عیار کجاست

شب تار است و ره وادی ایمن در پیش
آتش طور کجا موعد دیدار کجاست

هر که آمد به جهان نقش خرابی دارد
در خرابات بگویید که هشیار کجاست

آن کس است اهل بشارت که اشارت داند
نکته‌ها هست بسی محرم اسرار کجاست

هر سر موی مرا با تو هزاران کار است
ما کجاییم و ملامت گر بی‌کار کجاست

بازپرسید ز گیسوی شکن در شکنش
کاین دل غمزده سرگشته گرفتار کجاست

عقل دیوانه شد آن سلسله مشکین کو
دل ز ما گوشه گرفت ابروی دلدار کجاست

ساقی و مطرب و می جمله مهیاست ولی
عیش بی یار مهیا نشود یار کجاست

حافظ از باد خزان در چمن دهر مرنج
فکر معقول بفرما گل بی خار کجاست

خرید کتاب 

برای خرید کتاب دیوان حافظ، یکی از غنی‌ترین کتاب‌های ادبیات پارسی و دارای زیباترین اشعار و غزلیات به سایت انتشارات امید آینده مراجعه کنید. کتاب نفیس دیوان حافظ سروده‌ی یکی از بزرگ‌ترین شاعران زبان فارسی را به قیمت از ما خریداری کنید.

کتاب مثنوی معنوی

یکی از بهترین کتب ادبیات کلاسیک ایران که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد، اشعار مولانا و کتاب مثنوی معنوی اوست.

اشعار مولانا به گونه ای است که ذهن و قلب انسان را به هیجان می آورد و مفاهیم عارفانه و عمیقی را در اشعار خود بیان می کند به شکلی که بسیاری از افراد را در جهان از زبان های مختلف، شیفته خود کرده است.

آن چیزی که مثنوی معنوی را از سایر مثنوی ها متمایز می کند، خلاقیت و نوآوری ادبی در آن، روانی و تعبیرات جدید در اشعار آن است.

یکی از اشعار زیبای مولانا در این خصوص به شکل زیر است:

ای عاشقــان ای عاشقـان پیمانه را گم كرده ام
دركنج ویران مــــانده ام ، خمخــــانه را گم كرده ام
هم در پی بالائیــــان ، هم من اسیــر خاكیان
هم در پی همخــــانه ام ،هم خــانه را گم كرده ام
آهـــــم چو برافلاك شد اشكــــم روان بر خاك شد
آخـــــر از اینجا نیستم ، كاشـــــانه را گم كرده ام
درقالب این خاكیان عمری است سرگردان شدم
چون جان اسیرحبس شد ، جانانه را گم كرده ام
از حبس دنیا خسته ام چون مرغكی پر بسته ام
جانم از این تن سیر شد ، سامانه را گم كرده ام
در خواب دیدم بیـــدلی صد عاقل اندر پی روان
می خواند با خود این غزل ، دیوانه را گم كرده ام
گـــر طالب راهی بیــــا ، ور در پـی آهی برو
این گفت و با خودمی سرود، پروانه راگم كرده ام

سخن آخر

در بالا تعدادی از بهترین کتب ادبیات کلاسیک ایران را معرفی کردیم که هر ایرانی باید آن را بخواند.

هر یک از این آثار ویژگی های خاص خود را دارند که خواننده را به خود جذب می کنند و به خوبی زیبایی های ادبیات فارسی را به مخاطب نشان می دهند.

کتب بسیار دیگری هم وجود دارند که باید خواند. اگر می خواهید به این کتب دسترسی پیدا کنید، به محصولات انتشارات امید آینده مراجعه کنید. در وب سایت ما می توانید، کتب نفیس را در بهترین کیفیت و به قیمت مناسب پیدا کنید.

ویراستاری چیست؟

تاریخ و تاریخچه چیست؟

کتاب روز های شاد

کتاب صد سال تنهایی

ثروت سریع

جذب کننده ماورائی

آدم برفی قهرمان

کتاب علوم اطلاعات و ارتباطات

آنیسا اسدپور

آموزش حسابداری

ایجاد تعادل در استفاده از اینترنت ،کار و زندگی

مقاله ادبیات چیست

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “ادبیات چیست

  1. سمیرا پناهی گفت:

    خیلی مقاله خوبی بود

  2. اسمائیل خداداد گفت:

    یه شاهکار دیگه از خانم آنیسا اسدپور

دیدگاهتان را بنویسید